Ky-634 over Big Pitman Creek
Fair Condition69 years old176 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Taylor |
| Location | .50 Mi Nor. Of Jct Ky 744 |
| Carries | Ky-634 |
| Crosses | Big Pitman Creek |
| Coordinates | 37.43917, -85.32083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 16.1 ft (4.9 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 89.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 176 (2021) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 109B00038N |