Ky-69 over Unname Stream
Fair Condition89 years old762 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Hancock |
| Location | 1.5 Mi Sou. Of Jct Ky 144 |
| Carries | Ky-69 |
| Crosses | Unname Stream |
| Coordinates | 37.75333, -86.76639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 32.2 ft (9.8 m) |
| Max Span | 8.9 ft (2.7 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 97.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1937 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 762 (2021) |
| Truck Traffic | 18% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 046B00007N |