Ky-740 over Beaver Creek
Fair Condition77 years old1,531 vehicles/day
Location
| State | Kentucky |
| County | Barren |
| Location | 1.9 Mi Nor. Of Jct US 68 |
| Carries | Ky-740 |
| Crosses | Beaver Creek |
| Coordinates | 37.03778, -85.86417 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 310.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1949 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,531 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 005B00040N |