Laplaza Ave. over Bear Creek
Good Condition11 years old500 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Pinellas |
| Location | 0.2 Mi S Of Mango AVE S |
| Carries | Laplaza Ave. |
| Crosses | Bear Creek |
| Coordinates | 27.76026, -82.72971 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Width | 47.9 ft (14.6 m) |
| Deck Area | 327.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2015 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 500 (2023) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 154562 |