Linwood AVE over Johnson Creek
Fair Condition88 years old7,673 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 0.07 Mi S Of John CR BLVD |
| Carries | Linwood AVE |
| Crosses | Johnson Creek |
| Coordinates | 45.45473, -122.59899 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 191.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 1953) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,673 (2020) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 06546 149 00161 |