Local Road over Otter Creek
Poor Condition126 years old30 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Lyon |
| Location | 098433302 |
| Carries | Local Road |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 43.26091, -95.94141 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Truss - Thru |
| Total Length | 79.1 ft (24.1 m) |
| Max Span | 78.1 ft (23.8 m) |
| Deck Width | 15.7 ft (4.8 m) |
| Deck Area | 115.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1900 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2022) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is possibly eligible (requires evaluation) |
| Structure Number | 000000000228150 |