Local T-16-1 over Striker Branch
Fair Condition66 years old30 vehicles/day
Location
| State | Kansas |
| County | Doniphan |
| Location | 0.4s 1.0w Of Sparks |
| Carries | Local T-16-1 |
| Crosses | Striker Branch |
| Coordinates | 39.84988, -95.20929 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.7 ft (18.8 m) |
| Deck Width | 21.0 ft (6.4 m) |
| Deck Area | 124.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 30 (2005) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 225 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000221047003204 |