Logging Road over Stream
Fair Condition30 years old
Location
| State | Alaska |
| County | Petersburg |
| Location | Kupreanof Island Portage |
| Carries | Logging Road |
| Crosses | Stream |
| Coordinates | 56.92676, -133.22876 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 89.9 ft (27.4 m) |
| Max Span | 88.6 ft (27 m) |
| Deck Width | 18.0 ft (5.5 m) |
| Deck Area | 150.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2021 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | U.S. Forest Service |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 100210000001479 |