Lp340eb-ih35nbconn over IH 35 & Lp 340(sh 6)
Good Condition19 years old14,065 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | McLennan |
| Location | 2.2 Mi S Of Lp 396 |
| Carries | Lp340eb-ih35nbconn |
| Crosses | IH 35 & Lp 340(sh 6) |
| Coordinates | 31.49418, -97.15398 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 2597.1 ft (791.6 m) |
| Max Span | 214.9 ft (65.5 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 9182.6 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 14,065 (2017) |
| Truck Traffic | 31% |
| Lanes On Bridge | 1 |
| Lanes Under Bridge | 20 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 091610001501065 |