Mallie Bonner RD over Br Of Bucatunna Creek
Fair Condition37 years old42 vehicles/day
Location
| State | Mississippi |
| County | Wayne |
| Location | Sec 25 T 8n R 6w B |
| Carries | Mallie Bonner RD |
| Crosses | Br Of Bucatunna Creek |
| Coordinates | 31.62413, -88.54551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 46.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 42 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | SA7700000000083 |