Martin Road over Indian Creek
Good Condition86 years old7,800 vehicles/day
Location
| State | Alabama |
| County | Madison |
| Location | 0.6 Mi W Of Rideout RD |
| Carries | Martin Road |
| Crosses | Indian Creek |
| Coordinates | 34.64544, -86.68574 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 125.0 ft (38.1 m) |
| Max Span | 122.7 ft (37.4 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 422.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 2007) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 7,800 (2016) |
| Truck Traffic | 15% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Army |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | DAPAMCRED000012 |