Mcdowell Road over Ariz Crosscut Canal
Fair Condition72 years old24,705 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.2 Mi W Of 68th Street |
| Carries | Mcdowell Road |
| Crosses | Ariz Crosscut Canal |
| Coordinates | 33.46558, -111.93872 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 63.0 ft (19.2 m) |
| Max Span | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Width | 101.4 ft (30.9 m) |
| Deck Area | 593.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1954 (reconstructed 1974) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 24,705 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09363 |