Mckellips Road over Granite Reef Wash
Good Condition29 years old21,942 vehicles/day
Location
| State | Arizona |
| County | Maricopa |
| Location | 0.6 Mi W/ SR 101 |
| Carries | Mckellips Road |
| Crosses | Granite Reef Wash |
| Coordinates | 33.45132, -111.90058 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.0 ft (6.1 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 58.1 ft (17.7 m) |
| Deck Area | 108.0 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 21,942 (2020) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 123 |
| Inspection Frequency | Every 36 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 10105 |