Mo 13 S over Crooked Rvr
Fair Condition28 years old3,172 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Ray |
| Location | S 7 T 52 N R 27 W |
| Carries | Mo 13 S |
| Crosses | Crooked Rvr |
| Coordinates | 39.33279, -93.98004 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 331.0 ft (100.9 m) |
| Max Span | 72.5 ft (22.1 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 1271.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1998 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,172 (2024) |
| Truck Traffic | 20% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 11740 |