Monroe ST over Metra Electric Rr
Fair Condition88 years old9,300 vehicles/day
Location
| State | Illinois |
| County | Cook |
| Location | 100s & 200e |
| Carries | Monroe ST |
| Crosses | Metra Electric Rr |
| Coordinates | 41.88085, -87.62339 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 298.9 ft (91.1 m) |
| Max Span | 60.7 ft (18.5 m) |
| Deck Width | 84.3 ft (25.7 m) |
| Deck Area | 2341.3 sq m |
| Main Spans | 6 |
| Year Built | 1938 (reconstructed 2001) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,300 (2022) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016616100000000 |