Morgan Mill Road over Whitewater Creek
Good Condition35 years old350 vehicles/day
Location
| State | Georgia |
| County | Fayette |
| Location | 2 Mi W Of Brooks |
| Carries | Morgan Mill Road |
| Crosses | Whitewater Creek |
| Coordinates | 33.30095, -84.49507 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 259.8 ft (79.2 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 31.2 ft (9.5 m) |
| Deck Area | 752.4 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1991 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 350 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000011350130 |