N3934 (reading ST over Dirty Butter Creek
Fair Condition66 years old100 vehicles/day
Location
| State | Oklahoma |
| County | Osage |
| Location | 1300 W. Reading St. |
| Carries | N3934 (reading ST |
| Crosses | Dirty Butter Creek |
| Coordinates | 36.17862, -96.00612 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 20.7 ft (6.3 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Area | 107.7 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 100 (2022) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 145340000000000 |