NB US 395 Spur Nsc over Gerlach RD
Good Condition18 years old6,253 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 5.7 N Jct I-90 |
| Carries | NB US 395 Spur Nsc |
| Crosses | Gerlach RD |
| Coordinates | 47.73500, -117.35875 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 103.7 ft (31.6 m) |
| Deck Width | 59.7 ft (18.2 m) |
| Deck Area | 604.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2008 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,253 (2023) |
| Truck Traffic | 8% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0017278B0000000 |