Nb-us75 over Bnsf/up/118c 073-070-r
Good Condition8 years old9,760 vehicles/day
Location
| State | Nebraska |
| County | Sarpy |
| Location | 9s Omaha |
| Carries | Nb-us75 |
| Crosses | Bnsf/up/118c 073-070-r |
| Coordinates | 41.06920, -95.92790 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 9 (Excellent) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 367.1 ft (111.9 m) |
| Max Span | 108.9 ft (33.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 1432.3 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 2018 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,760 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | S075 07698R |