Nest AVE over Otter Creek Overflow
Poor Condition72 years old103 vehicles/day
Location
| State | Iowa |
| County | Osceola |
| Location | 098422802 |
| Carries | Nest AVE |
| Crosses | Otter Creek Overflow |
| Coordinates | 43.27273, -95.82277 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 0 (Failed) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 100.1 ft (30.5 m) |
| Max Span | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 204.3 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1954 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 103 (2022) |
| Truck Traffic | 32% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000262840 |