Nfa 4649 over Carr Creek
Good Condition51 years old588 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Robertson |
| Location | New Chapel Road |
| Carries | Nfa 4649 |
| Crosses | Carr Creek |
| Coordinates | 36.49585, -86.92845 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 128.9 ft (39.3 m) |
| Max Span | 46.9 ft (14.3 m) |
| Deck Width | 27.9 ft (8.5 m) |
| Deck Area | 334.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1975 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 588 (2021) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 740A3800001 |