Nfa A133 over Jones Creek
Fair Condition36 years old170 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Chester |
| Location | 2.8 M S Jct Sr197&sr200 |
| Carries | Nfa A133 |
| Crosses | Jones Creek |
| Coordinates | 35.52106, -88.61178 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Channel Beam |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 17.1 ft (5.2 m) |
| Deck Width | 22.0 ft (6.7 m) |
| Deck Area | 103.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1990 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 170 (2020) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 120A1330001 |