Nfa A381 over Muddy Creek
Good Condition24 years old40 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Madison |
| Location | 1.7 Mi SE Jct Sr138&sr223 |
| Carries | Nfa A381 |
| Crosses | Muddy Creek |
| Coordinates | 35.45659, -88.99355 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 80.1 ft (24.4 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 26.2 ft (8 m) |
| Deck Area | 195.2 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2002 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 40 (2020) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 570A3810001 |