Nfa E400 over East Fork Of Poplar Cree
Fair Condition58 years old190 vehicles/day
Location
| State | Tennessee |
| County | Anderson |
| Location | Montery RD |
| Carries | Nfa E400 |
| Crosses | East Fork Of Poplar Cree |
| Coordinates | 35.99150, -84.31548 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 84.6 ft (25.8 m) |
| Max Span | 42.7 ft (13 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 224.5 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 190 (2020) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 010E4000001 |