Nh 13 Nh114 over Piscataquog River
Fair Condition98 years old13,570 vehicles/day
Location
| State | New Hampshire |
| County | Hillsborough |
| Location | .3 Mi S Jct RT 13 |
| Carries | Nh 13 Nh114 |
| Crosses | Piscataquog River |
| Coordinates | 43.01800, -71.59945 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 94.2 ft (28.7 m) |
| Max Span | 89.9 ft (27.4 m) |
| Deck Width | 41.0 ft (12.5 m) |
| Deck Area | 358.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1928 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 13,570 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 723 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is eligible for the National Register |
| Structure Number | 009500850010700 |