Off Pr 759 Km 2.45 over Maunabo River
Fair Condition55 years old5,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Maunabo Municipio |
| Location | 3 Km West Of Maunabo |
| Carries | Off Pr 759 Km 2.45 |
| Crosses | Maunabo River |
| Coordinates | 18.00963, -65.92647 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 149.0 ft (45.4 m) |
| Max Span | 40.4 ft (12.3 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 308.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1971 (reconstructed 1981) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,800 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 013451 |