Off Ramp SB Sr-a1a over Sr-820 (hollywood Blvd.)
Fair Condition50 years old9,437 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Broward |
| Location | Sr-820 EB & Sr-a1a SB |
| Carries | Off Ramp SB Sr-a1a |
| Crosses | Sr-820 (hollywood Blvd.) |
| Coordinates | 26.01127, -80.11793 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 454.4 ft (138.5 m) |
| Max Span | 88.9 ft (27.1 m) |
| Deck Width | 28.5 ft (8.7 m) |
| Deck Area | 1205.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1976 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,437 (2022) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 860228 |