Old Atascocita RD over Cedar Bayou
Good Condition37 years old370 vehicles/day
Location
| State | Texas |
| County | Harris |
| Location | 0.20 Mi N Of Ramsey RD |
| Carries | Old Atascocita RD |
| Crosses | Cedar Bayou |
| Coordinates | 30.00814, -95.05124 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 106.0 ft (32.3 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 32.2 ft (9.8 m) |
| Deck Area | 316.5 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 370 (2016) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 121020AA3666002 |