Old Bainbridge Rd. over I10 Sr8
Fair Condition53 years old10,100 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Leon |
| Location | 0.5 Mi. East Of Sr263 |
| Carries | Old Bainbridge Rd. |
| Crosses | I10 Sr8 |
| Coordinates | 30.48060, -84.31770 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 313.6 ft (95.6 m) |
| Max Span | 107.9 ft (32.9 m) |
| Deck Width | 46.3 ft (14.1 m) |
| Deck Area | 1348.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1973 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,100 (2022) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 550070 |