Old Cutler Road over Cutler Canal C-100
Fair Condition66 years old15,606 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | Miami-Dade |
| Location | 0.1 Mile S Of SW 173rd ST |
| Carries | Old Cutler Road |
| Crosses | Cutler Canal C-100 |
| Coordinates | 25.61058, -80.31022 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 90.6 ft (27.6 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 311.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,606 (2014) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 524 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 874293 |