Otty RD over HWY 064
Fair Condition52 years old6,076 vehicles/day
Location
| State | Oregon |
| County | Clackamas |
| Location | 0.8 Mi S Of Portland Scl |
| Carries | Otty RD |
| Crosses | HWY 064 |
| Coordinates | 45.45137, -122.57227 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 419.9 ft (128 m) |
| Max Span | 166.0 ft (50.6 m) |
| Deck Width | 59.4 ft (18.1 m) |
| Deck Area | 2316.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1974 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,076 (2022) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 8 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 09713 064 01587 |