Pike ST over I-5
Good Condition62 years old12,100 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.5 N Jct I-90 |
| Carries | Pike ST |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.61251, -122.33106 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 282.2 ft (86 m) |
| Max Span | 133.9 ft (40.8 m) |
| Deck Width | 75.5 ft (23 m) |
| Deck Area | 1,978 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,100 (2018) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 13 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007409C0000000 |