Pine Level St. over Horse Creek
Fair Condition42 years old300 vehicles/day
Location
| State | Florida |
| County | DeSoto |
| Location | 3.2 Mi W Of Sr-70 |
| Carries | Pine Level St. |
| Crosses | Horse Creek |
| Coordinates | 27.23752, -81.98686 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Unknown |
Physical Characteristics
| Material | Wood or Timber |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 134.5 ft (41 m) |
| Max Span | 14.1 ft (4.3 m) |
| Deck Width | 24.0 ft (7.3 m) |
| Deck Area | 299.3 sq m |
| Main Spans | 10 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 300 (2025) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 044031 |