Pontiac Sec LN 64 over Pontiac S L / Co Di 1200
Fair Condition41 years old271 vehicles/day
Location
| State | Ohio |
| County | Huron |
| Location | 0.2 Mi E Of Sect Line 30 |
| Carries | Pontiac Sec LN 64 |
| Crosses | Pontiac S L / Co Di 1200 |
| Coordinates | 41.17938, -82.78430 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 30.8 ft (9.4 m) |
| Deck Width | 27.6 ft (8.4 m) |
| Deck Area | 84.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1985 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 271 (2015) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3935035 |