Pr 1 108.4 Km over Descalabrado River
Poor Condition105 years old11,200 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Juana Diaz Municipio |
| Location | 5.5 Km N W Santa Isabel |
| Carries | Pr 1 108.4 Km |
| Crosses | Descalabrado River |
| Coordinates | 17.99065, -66.44301 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 4 (Poor) |
| Channel/Waterway | 2 (Critical) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 107.0 ft (32.6 m) |
| Max Span | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 329.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1921 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,200 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000231 |