Pr 10 69.8 Km over Santiago Channel
Fair Condition77 years old12,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Arecibo Municipio |
| Location | 1 Km S Of Arecibo Plaza |
| Carries | Pr 10 69.8 Km |
| Crosses | Santiago Channel |
| Coordinates | 18.46444, -66.72051 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 32.8 ft (10 m) |
| Max Span | 29.5 ft (9 m) |
| Deck Width | 73.5 ft (22.4 m) |
| Deck Area | 224 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1949 (reconstructed 1976) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 12,000 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 001651 |