Pr 149 4.5 Km over Guanabana Creek
Fair Condition102 years old18,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Juana Diaz Municipio |
| Location | 3 Km Southwest Juana Diaz |
| Carries | Pr 149 4.5 Km |
| Crosses | Guanabana Creek |
| Coordinates | 18.03136, -66.50650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 4 (Poor) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.6 ft (7.2 m) |
| Max Span | 20.3 ft (6.2 m) |
| Deck Width | 47.2 ft (14.4 m) |
| Deck Area | 103.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1924 (reconstructed 1980) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 003081 |