Pr 150 0.2 Km over Jacaguas River
Fair Condition54 years old16,300 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Villalba Municipio |
| Location | 0.2 Km S W Of Villalba |
| Carries | Pr 150 0.2 Km |
| Crosses | Jacaguas River |
| Coordinates | 18.12514, -66.49340 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 117.8 ft (35.9 m) |
| Max Span | 37.4 ft (11.4 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 355.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,300 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014651 |