Pr 186 22.9 Km over Espiritu Santo River
Fair Condition86 years old4,500 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Rio Grande Municipio |
| Location | 3 Km S E Of Rio Grande |
| Carries | Pr 186 22.9 Km |
| Crosses | Espiritu Santo River |
| Coordinates | 18.34613, -65.82408 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 88.6 ft (27 m) |
| Max Span | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 207.9 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1940 (reconstructed 1961) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,500 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 12 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 008311 |