Pr 189 over Grande De Loiza River
Fair Condition46 years old16,700 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Caguas Municipio |
| Location | 0.7 Km Int Pr 189 & P |
| Carries | Pr 189 |
| Crosses | Grande De Loiza River |
| Coordinates | 18.24093, -66.00968 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 295.6 ft (90.1 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 54.1 ft (16.5 m) |
| Deck Area | 1486.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 16,700 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016921 |