Pr 189 over Mamey Creek
Good Condition33 years old3,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Juncos Municipio |
| Location | 3 Kms. Ne. Of Juncos. |
| Carries | Pr 189 |
| Crosses | Mamey Creek |
| Coordinates | 18.24700, -65.94536 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 92.5 ft (28.2 m) |
| Max Span | 88.3 ft (26.9 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 296.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1993 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 022891 |