Pr 22 Westbound over Local Road
Fair Condition54 years old46,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Arecibo Municipio |
| Location | 8 Km Southeast Of Arecibo |
| Carries | Pr 22 Westbound |
| Crosses | Local Road |
| Coordinates | 18.43778, -66.66111 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Slab |
| Total Length | 23.3 ft (7.1 m) |
| Max Span | 20.0 ft (6.1 m) |
| Deck Width | 55.1 ft (16.8 m) |
| Deck Area | 119.3 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1972 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 46,000 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 014702 |