Pr 22 Westbound over Municipal Road
Fair Condition46 years old15,750 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Arecibo Municipio |
| Location | 1.4 Km W Int Pr22 & P |
| Carries | Pr 22 Westbound |
| Crosses | Municipal Road |
| Coordinates | 18.45366, -66.75952 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 103.0 ft (31.4 m) |
| Max Span | 98.8 ft (30.1 m) |
| Deck Width | 43.6 ft (13.3 m) |
| Deck Area | 417.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1980 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,750 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Toll Authority |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 016872 |