Pr 512 over Guayo River
Fair Condition22 years old2,600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Juana Diaz Municipio |
| Location | 10 Km On West Juana Diaz |
| Carries | Pr 512 |
| Crosses | Guayo River |
| Coordinates | 18.08128, -66.53693 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 163.4 ft (49.8 m) |
| Max Span | 81.7 ft (24.9 m) |
| Deck Width | 47.6 ft (14.5 m) |
| Deck Area | 722.1 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,600 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 027451 |