Pr 627 over Grande De Arecibo River
Poor Condition38 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Arecibo Municipio |
| Location | 11 Km S E Of Arecibo |
| Carries | Pr 627 |
| Crosses | Grande De Arecibo River |
| Coordinates | 18.39211, -66.68056 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 337.9 ft (103 m) |
| Max Span | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Width | 43.0 ft (13.1 m) |
| Deck Area | 1349.3 sq m |
| Main Spans | 8 |
| Year Built | 1988 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 019171 |