Pr 743 over La Plata River
Fair Condition75 years old4,000 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Cayey Municipio |
| Location | 3 Miles N E Of Cayey |
| Carries | Pr 743 |
| Crosses | La Plata River |
| Coordinates | 18.12040, -66.12271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 36.1 ft (11 m) |
| Deck Width | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Area | 281.8 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1951 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,000 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006221 |