Pr 904 0.50 Km over Limones River
Fair Condition73 years old600 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Yabucoa Municipio |
| Location | 3 Km Northwest Of Yabucoa |
| Carries | Pr 904 0.50 Km |
| Crosses | Limones River |
| Coordinates | 18.07436, -65.89447 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 167.0 ft (50.9 m) |
| Max Span | 39.0 ft (11.9 m) |
| Deck Width | 29.2 ft (8.9 m) |
| Deck Area | 453.0 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1953 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 600 (2017) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006661 |