Pr 962 over Canovanas River
Poor Condition79 years old4,400 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | Canovanas Municipio |
| Location | 2.6 Km South Of Canovanas |
| Carries | Pr 962 |
| Crosses | Canovanas River |
| Coordinates | 18.36112, -65.88703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 0 (Failed) |
| Superstructure | 0 (Failed) |
| Substructure | 0 (Failed) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 73.5 ft (22.4 m) |
| Max Span | 30.2 ft (9.2 m) |
| Deck Width | 22.3 ft (6.8 m) |
| Deck Area | 152.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1947 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,400 (2017) |
| Truck Traffic | 4% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 006061 |