Pr 9912 3.05 Km over Cayaguas River
Fair Condition57 years old4,800 vehicles/day
Location
| State | Puerto Rico |
| County | San Lorenzo Municipio |
| Location | 4 Km South Of San Lorenzo |
| Carries | Pr 9912 3.05 Km |
| Crosses | Cayaguas River |
| Coordinates | 18.15184, -65.95633 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 3 — Scour critical |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 145.0 ft (44.2 m) |
| Max Span | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Width | 23.0 ft (7 m) |
| Deck Area | 309.4 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,800 (2017) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 724 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 010611 |