Quarles Cutoff RD over Br Of Clarks Fork
Good Condition19 years old50 vehicles/day
Location
| State | Missouri |
| County | Cooper |
| Location | S 24 T 47 N R 17 W |
| Carries | Quarles Cutoff RD |
| Crosses | Br Of Clarks Fork |
| Coordinates | 38.82097, -92.72294 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Culvert | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 26.2 ft (8 m) |
| Max Span | 12.1 ft (3.7 m) |
| Deck Width | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Area | 63.2 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2007 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 50 (2024) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 32367 |